Povinné ručení v Gruzii

Povinné ručení v Gruzii

Gruzie patří mezi několik málo států, kde je vyžadováno mít zákonné pojištění auta - povinné ručení, ale není vyžadováno mít ve vozidle doklad o pojištění vozidla u nás známý jako zelená karta.

Požadavky na provoz vozidla

V Gruzii musíte mít povinné ručení, tak aby jste mohl zaplatit škodu nebo zranění, které způsobíte někomu jinému v případě autonehody. Také musíte mít doklad o pojištění k zaregistrování vozidla v Gruzii.

 Vaše pojištění vozidla musí mít minimálně následující finanční pokrytí škod:

Odpovědnost za zranění osob:

- $25,000 na jednu osobu
- $50,000 v případě zranění více osob

Poškození majetku:

- $25,000 při jedné nehodě

Volitelné pojištění vozidel

Většina pojišťovacích společností v Gruzii také nabízí doplňkové pojištění. V případě, že budete hledat pojištění vozidla v Gruzii, zeptejte se také na tyto možnosti doplňkových pojištění:

 • Pojištění nehody – toto pojištění pokryje škody na vašem autě v případě dopravní nehody.
 • Komplexní pojištění – toto pojištění pokrývá i škody, které se stanou mimo dopravní nehodu jako vandalismus nebo střet se zvěří.
 • Náklady na zdravotní ošetření.
 • Nepojištěných řidičů.
 • Aut z půjčoven.

Poznámka: Ačkoliv v Gruzii zákony nevyžadují zakoupení komplexního pojištění a pojištění nehody, banky nebo jiné finanční instituce to budou vyžadovat v případě, že si pořizujete auto na úvěr nebo leasing. 

Doklad o pojištění 

V Gruzii ID karta pojištění není akceptována jako doklad o povinném ručení. Navíc všechny vládní instituce včetně dopravní policie se mohou podívat do elecktronického systému - Georgia Electronic Insurance Compliance Systém (GEICS) a elektronicky ověřit, zda máte platné pojištnění vašeho vozidla.
Je vaší povinností zadat informace o pojištění vozidla do GEICS databáze.

Je důležité si ověřit, zda jsou vaše informace o pojištění na ID kartě správné. Jestliže nejsou správné, potom budou špatně zanesené i do systému GEICS. Toto může zapříčinit problémy při ověřování vašeho pojištění. 
V případě, že zjistíte, že informace jsou špatné, kontaktujte vašeho pojistitele, aby zjednal nápravu. 
Také pamatujte na to, že vaše karta pojištění by měla být ve vozidla, aby jste si mohli v případě nehody vyměnit s druhým řidičem informace. 

Řížení vozidla bez pojištění

S pomocí GEICSu a Gruzínského registračního a informačního systému (GRATIS) je gruzínské Oddělení služeb řidičům (DDS) je informováno o změnách ve vašem auto pojištění.

Jestliže pojištění vašeho vozidla propadne a vy si nepořídíte nové, úřad DDS vám pošle příkaz k nápravě s gruzínským právním řádem a pokud to nesplníte do určitého data, tak budete finančně pokutován. Nebo také můžete přijít o řidičský průkaz jako další varianta postihu.
Nebudete také schopen zaregistrovat si auto nebo si obnovit registraci, jestliže  systém GEICS ukáže, že v součastnosti nemáte žádné auto pojištění.  

Zadržení řidičského průkazu

Jestliže je váš řidičský průkaž zadržen v souvislosti, že nemáte pojištění vozidla, může vám být vrácen po splnění následujícíh kroků:

 •  Musíte čekat minimálně 60 dnů.
 • Zakoupit pojištění vozidla. 
 • Zaplatit poplatek:
  $200 a zaslat emailem na adresu:
  Úřad služeb řidičů (DDS)
  Oddělení přestupků
  P.O. Box 80447
  Conyers, GA 30013 
  $210 v hotovosti na místní DDS kanceláři.

Aby jste získali zpět řidičský průkaz poté co vám byl zabaven již podruhé, musíte splnit následující:

 • Musíte čekat minimálně 90 dnů.
 • Zakoupit pojištění vozidla a získání certifikátu (SR-22A).
 • Zaplatit poplatek:
  $300 a zaslat emailem na adresu:
  Úřad služeb řidičů (DDS) 
  Oddělení přestupků
  P.O. Box 80447
  Conyers, GA 30013
  $310 v hotovosti na místní DDS kanceláři.

Od září 2013, nemůžete zaplatit poplatek za obnovení řidičského průkazu online, jestliže váš řidičský průkaz byl zabaven, protože jste neměl zákonné pojištění vozidla - povinné ručení. 

Pokud by vás zajímaly další informace o povinném ručení v jiných zemích najdete je například zde.

A velmi podstatná informace na konec - srovnání nejlevnějšího povinného ručení naleznete zde.

Nejlevnější povinné ručení s nabídkou všech pojišťoven

POJIŠTĚNÍ

Záruka na ojeté auto, aneb na co máte při koupi ojetého vozu právo

Koupit používané auto rozhodně neznamená, že nemáte žádná spotřebitelská práva a musíte doufat, že se ojetina nerozpadne hned po pár týdnech používání. V tomto článku se zaměříme na vaši spotřebitelskou pozici hned ve dvou situacích – v případě, že kupujete vůz od většího prodejce, a od soukromé osoby.

POJIŠTĚNÍ

Jak vybrat rodinné auto, aneb co musíte vědět ještě před tím, než se vydáte do prodejny aut

Potřebujete užitečného pomocníka, který pojme velký nákup, dvě rozjívené děti a psa, a navíc bude skvěle vypadat? V tomto článku vám poradíme jak vybrat rodinné auto, na jaké parametry se zaměřit a co rozhodně nepodcenit.

POJIŠTĚNÍ

Jak dlouho vydrží alkohol v krvi?

Bez dobrého piva či vína se obejde málokterá společenská sešlost. Tím spíš teď na začátku léta. Problém ovšem je, pokud se poté chcete vydat do svého domova automobilem. Jak dlouho vydrží alkohol v krvi a jak dopomoct jeho odbourání?

Spojte se s námi