Povinné ručení v Gruzii

Povinné ručení v Gruzii

Gruzie patří mezi několik málo států, kde je vyžadováno mít zákonné pojištění auta - povinné ručení, ale není vyžadováno mít ve vozidle doklad o pojištění vozidla u nás známý jako zelená karta.

Požadavky na provoz vozidla

V Gruzii musíte mít povinné ručení, tak aby jste mohl zaplatit škodu nebo zranění, které způsobíte někomu jinému v případě autonehody. Také musíte mít doklad o pojištění k zaregistrování vozidla v Gruzii.

 Vaše pojištění vozidla musí mít minimálně následující finanční pokrytí škod:

Odpovědnost za zranění osob:

- $25,000 na jednu osobu
- $50,000 v případě zranění více osob

Poškození majetku:

- $25,000 při jedné nehodě

Volitelné pojištění vozidel

Většina pojišťovacích společností v Gruzii také nabízí doplňkové pojištění. V případě, že budete hledat pojištění vozidla v Gruzii, zeptejte se také na tyto možnosti doplňkových pojištění:

 • Pojištění nehody – toto pojištění pokryje škody na vašem autě v případě dopravní nehody.
 • Komplexní pojištění – toto pojištění pokrývá i škody, které se stanou mimo dopravní nehodu jako vandalismus nebo střet se zvěří.
 • Náklady na zdravotní ošetření.
 • Nepojištěných řidičů.
 • Aut z půjčoven.

Poznámka: Ačkoliv v Gruzii zákony nevyžadují zakoupení komplexního pojištění a pojištění nehody, banky nebo jiné finanční instituce to budou vyžadovat v případě, že si pořizujete auto na úvěr nebo leasing. 

Doklad o pojištění 

V Gruzii ID karta pojištění není akceptována jako doklad o povinném ručení. Navíc všechny vládní instituce včetně dopravní policie se mohou podívat do elecktronického systému - Georgia Electronic Insurance Compliance Systém (GEICS) a elektronicky ověřit, zda máte platné pojištnění vašeho vozidla.
Je vaší povinností zadat informace o pojištění vozidla do GEICS databáze.

Je důležité si ověřit, zda jsou vaše informace o pojištění na ID kartě správné. Jestliže nejsou správné, potom budou špatně zanesené i do systému GEICS. Toto může zapříčinit problémy při ověřování vašeho pojištění. 
V případě, že zjistíte, že informace jsou špatné, kontaktujte vašeho pojistitele, aby zjednal nápravu. 
Také pamatujte na to, že vaše karta pojištění by měla být ve vozidla, aby jste si mohli v případě nehody vyměnit s druhým řidičem informace. 

Řížení vozidla bez pojištění

S pomocí GEICSu a Gruzínského registračního a informačního systému (GRATIS) je gruzínské Oddělení služeb řidičům (DDS) je informováno o změnách ve vašem auto pojištění.

Jestliže pojištění vašeho vozidla propadne a vy si nepořídíte nové, úřad DDS vám pošle příkaz k nápravě s gruzínským právním řádem a pokud to nesplníte do určitého data, tak budete finančně pokutován. Nebo také můžete přijít o řidičský průkaz jako další varianta postihu.
Nebudete také schopen zaregistrovat si auto nebo si obnovit registraci, jestliže  systém GEICS ukáže, že v součastnosti nemáte žádné auto pojištění.  

Zadržení řidičského průkazu

Jestliže je váš řidičský průkaž zadržen v souvislosti, že nemáte pojištění vozidla, může vám být vrácen po splnění následujícíh kroků:

 •  Musíte čekat minimálně 60 dnů.
 • Zakoupit pojištění vozidla. 
 • Zaplatit poplatek:
  $200 a zaslat emailem na adresu:
  Úřad služeb řidičů (DDS)
  Oddělení přestupků
  P.O. Box 80447
  Conyers, GA 30013 
  $210 v hotovosti na místní DDS kanceláři.

Aby jste získali zpět řidičský průkaz poté co vám byl zabaven již podruhé, musíte splnit následující:

 • Musíte čekat minimálně 90 dnů.
 • Zakoupit pojištění vozidla a získání certifikátu (SR-22A).
 • Zaplatit poplatek:
  $300 a zaslat emailem na adresu:
  Úřad služeb řidičů (DDS) 
  Oddělení přestupků
  P.O. Box 80447
  Conyers, GA 30013
  $310 v hotovosti na místní DDS kanceláři.

Od září 2013, nemůžete zaplatit poplatek za obnovení řidičského průkazu online, jestliže váš řidičský průkaz byl zabaven, protože jste neměl zákonné pojištění vozidla - povinné ručení. 

Pokud by vás zajímaly další informace o povinném ručení v jiných zemích najdete je například zde.

A velmi podstatná informace na konec - srovnání nejlevnějšího povinného ručení naleznete zde.

POJIŠTĚNÍ

Chování účastníků dopravní nehody

 Naprostá většina řidičů, téměř 82 %, v průzkumu uvádí...

POJIŠTĚNÍ

S cizím autem do ciziny, aneb co si v takovém případě ohlídat

Chystáte se na dovolenou firemním vozem, autem z autopůjčovny nebo výkonným bourákem vašeho švagra? S tímto způsobem dopravy se pojí určité administrativní povinnosti. Co zařídit, když se chystáte s cizím autem na dovolenou?

POJIŠTĚNÍ

Jaké zabezpečení proti krádeži auta se vyplatí?

Kromě vynikajícího piva a známého českého skla je naše vlast bohužel známá i vysokým počtem krádeží. V celosvětovém měřítku jsme v první třicítce v počtu ukradených aut. Posvítili jsme si na to, jak by mělo vypadat efektivní zabezpečení proti krádeži auta.

Napište nám