Srážka se zvěří - jak nejlépe postupovat?
Srážka se zvěří - jak nejlépe postupovat?
Na českých silnicích není střet řidiče se zvěří žádným neobvyklým jevem. Především v jarním a podzimním období roku, se tyto situace stávají druhou nejčastější příčinou všech dopravních nehod u nás.
Nejvíce rizikovými momenty, jsou časné ranní hodiny na odlehlejších silnicích vedené lesem, kde si zvěř většinou tou dobou chodí pro potravu.
Snaha vyhnout se vám nemusí vždy vyplatit
Kdy už již ke srážce se zvěří dojde, tak rozhodujícím faktorem, který má velký vliv na to jak celá událost skončí je rychlost jízdy. V nižší rychlosti a bdělé kontrole provozu se dokážete nečekanému zvířeti na cestě snáze vyhnouti, než v rychlém spěchu a lovení telefonu někde pod sedadlem.
Důležité je také, co nejrychleji odhadnout zda je lepší zvíře, smutně řečeno „porazit“ či pokusit se odvážným manévrováním střetnutí odvrátit. Snaha za každou cenu se zvířeti vyhnout, se vám ale také nemusí vyplatit.
V hustším provozu to z pravidla může končit srážkou s protijedoucím vozidlem nebo např. čelním nárazem do stromu.
Zachovaní klidu je základem celé situace
Při srážce např. s hopsajícím zajícem přes cestu, nemusí být škoda na vašem vozidle tak obrovská. Pokud se však střetnete se mohutnější zvěří tedy srnou nebo divočákem, které porazíte, tak tady můžete začít počítat rozsah škody způsobené zvěří, až v řádech do sto tisíc korun.
Jak zodpovědně zvládnout srážku se zvěří?
- vystoupit z auta a podívat se na způsobený rozsah škody způsobené zvěří (to znamená, zkontrolovat funkčnost a pojízdnost vašeho vozu a zdravotní stav vás a zvířete).
- zavolat policii, která poté - v případě divoké zvěře - informují myslivce.
- pokud máte havarijní pojištění nebo nové povinné ručení, obsahující pojištění střetu se zvěří, je nutné vše zdokumentovat (zapsat, nafotit) a poté zajít do vaší pojišťovny.
Škoda způsobená zvěří a kdo jí hradí?
V první řadě rozhoduje otázka vlastnictví zvířete. Pokud má zvíře doložitelného vlastníka, je pro vás vše samozřejmě jednodušší. Např. V situaci, kdy vám skončí pes pod koly, je plně zodpovědný za vzniklou škodu jeho majitel a tedy i za veškeré možné náklady (ošetření psa atd.).
U volně žijící divoké zvěře, jde o tzv. národní bohatství, které nemá „oficiálního“ majitele. V okamžiku nehody se podle zákona stává zvěř majetkem mysliveckého sdružení.
Zraněné zvíře či lesní zvěř bychom neměli nakládat a odvážet sami pryč, nikdy nevíte co nemůže mít zvíře za nemoc a navíc se může chovat i agresivně.
U divoké zvěře, vám tento druh škody bohužel nikdo neproplatí, a tedy buď musíte mít havarijní pojištění s ochranou vůči střetu se zvěři (další varianta je ochrana při střetu s domácími a hospodářskými zvířaty) nebo si vše budete muset uhradit sami.
POJIŠTĚNÍ
Chování účastníků dopravní nehody
Naprostá většina řidičů, téměř 82 %, v průzkumu uvádí...
POJIŠTĚNÍ
S cizím autem do ciziny, aneb co si v takovém případě ohlídat
Chystáte se na dovolenou firemním vozem, autem z autopůjčovny nebo výkonným bourákem vašeho švagra? S tímto způsobem dopravy se pojí určité administrativní povinnosti. Co zařídit, když se chystáte s cizím autem na dovolenou?
POJIŠTĚNÍ
Jaké zabezpečení proti krádeži auta se vyplatí?
Kromě vynikajícího piva a známého českého skla je naše vlast bohužel známá i vysokým počtem krádeží. V celosvětovém měřítku jsme v první třicítce v počtu ukradených aut. Posvítili jsme si na to, jak by mělo vypadat efektivní zabezpečení proti krádeži auta.