POJIŠTĚNÍ

Záruka na ojeté auto, aneb na co máte při koupi ojetého vozu právo

Záruka na ojeté auto, aneb na co máte při koupi ojetého vozu právo

Koupit používané auto rozhodně neznamená, že nemáte žádná spotřebitelská práva a musíte doufat, že se ojetina nerozpadne hned po pár týdnech používání. V tomto článku se zaměříme na vaši spotřebitelskou pozici hned ve dvou situacích – v případě, že kupujete vůz od většího prodejce, a od soukromé osoby.

Na kupce ojetého vozu pamatuje Občanský zákoník, konkrétně zákon č. 89/2012 Sb. Tento zákon se liší v závislosti na tom, zda kupujete vůz od autobazaru, nebo od soukromé osoby.

Koupě od soukromé osoby

Na co máte právo v případě, že jste na internetu uviděli zajímavou nabídku koupě od fyzické osoby, anebo kupujete vůz od známého, souseda, kamaráda? V takovém případě máte právo na záruční lhůtu v délce 6 měsíců.

Prodávající ručí za vady, které na voze byly v okamžiku koupě, nebo se vyskytly v době záruční lhůty a je zřejmé, že na automobilu existovaly už při prodeji.

Jedná se o tři typy vad:

  • Zjevné: jsou viditelné na první pohled hned při koupi. Pokud existují, prodávající by je měl zmínit ve smlouvě a zohlednit je ve snížené ceně pro kupujícího.
  • Skryté: kupec je odhalí až po nějaké době používání automobilu
  • Právní: jedná se o situace, kdy prodávající není oprávněn disponovat s tímto automobilem, nebo je na automobil vydáno zástavní právo.

Koupě od bazaru či jiného většího prodejce

Občanský zákoník stanovuje, že na použité vozy z bazaru se vztahuje záruka v délce 24 měsíců. Tato záruční lhůta může být zkrácena na 12 měsíců pouze v případě, že s tím prodávající i kupující souhlasí. Tato záruka se však nevztahuje na běžné opotřebení.

Jak už jsme zmínili, kupující má nárok na záruku v délce minimálně 12 měsíců. Prvních 6 měsíců je na straně prodávajícího dokazovací povinnost. Tzn. pokud se na automobilu vyskytne vada, prodávající musí dokázat, že v okamžiku prodeje vozu ještě neexistovala. Dalších 6 měsíců je důkazní břemeno uvaleno na kupujícího a on musí dokázat, že v době koupě už vada na autě byla.

Výhodou větších autobazarů je, že mnohé z nich v rámci konkurenčního boje nabízejí delší záruční lhůtu. Aby motivovaly lidi ke koupi vozu právě u nich, nabízí záruku v délce 3 let, u kvalitnějších a zachovalejších vozů až na 5 let. Některé autobazary dokonce nabízí celoživotní záruku v případě, že se zjistí, že tento vůz byl kradený nebo pořízený jinou nelegální cestou.

Prodloužená záruka může být zdarma, anebo si za ni klient může připlatit v rámci pojistného programu, který daný autobazar nabízí.

Chyby, kterých se vyvarujte

Abyste byli v otázce případné reklamace úspěšní, pečlivě si pročtěte kupní smlouvu. Všímejte hlavně délky záruční lhůty - pokud by tam byla stanovena jen na 12 měsíců a vy byste si tohoto ustanovení nevšimli a podepsali to, znamená to, že záruční lhůta vám skutečně může být zkrácena, protože jste ji svým podpisem stvrdili.

Další chybou je oprava automobilu v případě, že se na voze vyskytne vada. Z hlediska reklamačního procesu je takové jednání špatně. Správně byste měli vůz nechat prohlédnout v servisu a vyžadádat si od nich technickou zprávu o stavu automobilu. Porouchaný automobil dopravit do autobazaru a na základě technické zprávy ze servisu zahájit reklamační proces.

Tip! Plánujete v blízké době koupi ojetého vozu? U nás si na něj můžete sjednat nejlevnější povinné ručení na trhu. Porovnejte si u nás ceny a ušetřete. Nejlevnější nabídky začínají už na 1200 Kč.

Porovnat ceny a najít povinné ručení od 1200 Kč

  • Sdílet článek:

Nejlevnější povinné ručení s nabídkou všech pojišťoven

POJIŠTĚNÍ

Jak vybrat pneumatiky na zimu?

Možná si po přečtení titulku poťukáte na čelo, že zima už dávno začala a pneumatiky už máte nazuté. Ovšem brzký nákup se vás může týkat tehdy, pokud máte nedostatečnou výšku dezénu.

POJIŠTĚNÍ

Jezdíte příležitostně? Zvažte sezonní povinné ručení

Stojí vám v garáži auto, za jehož volant jste od nástupu zimy nesedli? Proč taky, když do práce to máte metrem či tramvají mnohem rychleji a na rodinné výlety je zatím chladno? I na tento typ řidičů pojišťovny myslí a připravily si pro ně sezonní povinné ručení.  

POJIŠTĚNÍ

Mapa nehodovosti, aneb kde vám hrozí největší riziko havárie

Zajímalo by vás, zda vám při jízdě autem Prahou hrozí větší nebezpečí, než třeba v Českých Budějovicích? Na tuto otázku lze snadno najít odpověď v různých statistikách a mapách nehodovosti. Pročesali jsme různé dostupné údaje a zjistili, jak velká nehodovost je ve vašem regionu.

Spojte se s námi