POJIŠTĚNÍ

Povinné ručení podle SPZ, aneb jak snadno zjistit, zda je auto pojištěné

Povinné ručení podle SPZ, aneb jak snadno zjistit, zda je auto pojištěné

Lidé tuto informaci hledají z různých důvodů. Nejsou si jistí tím, zda neprošvihli datum zaplacení svého povinného ručení, a zrovna nejsou doma, aby nahlédli do své smlouvy. Může se však jednat o mnohem komplikovanější situaci, kdy viník odjede od nehody a řidič potřebuje zjistit, zda byl pojištěný. Jak najít povinné ručení podle SPZ?

Česká kancelář pojistitelů na svých webových stránkách umožňuje dohledat pojištění auta podle státní poznávací značky. Jednoduše do vyhledávacího políčka zadáte SPZ a vyjede vám informace, zda je auto pojištěné, či nikoliv.

Vyhledávací dotaz najdete na tomto odkaze. Stačí pouze zadat SPZ a datum, ke kterému chcete informaci o pojištění zjistit. Webová stránka vám vyhledá pojišťovnu, u které má viník uzavřené pojištění. U této pojišťovny můžete nárokovat škodu, pokud viník od nehody ujel, nebo pokud se s ním nemůžete dohodnout.

Povinné ručení podle SPZ sice můžete dohledat, nikoliv však jméno majitele takového vozu. Zveřejnění takové informace je kryto zákonem o ochraně osobních údajů. Pro váš je však důležité, že dohledáte pojišťovnu viníka, u které můžete škodu nárokovat.

V některých případech však tento vyhledávač nemusí fungovat. Může se jednat o tyto situace:

  • Vozidlo skutečně není pojištěno.
  • Na pojistné smlouvě se vyskytla chyba. Při změně registrační značky, výměně technického průkazu za nový a dalších situacích může dojít k chybně uvedeným údajům na smlouvě. V takových případech se může automobil jevit jako nepojištěný.
  • Nedávná změna ještě není zapsána v databázi. Po uzavření smlouvy obvykle trvá zhruba měsíc, než se změna propíše do databáze smluv České kanceláře pojistitelů. Pokud tedy klient uzavřel pojištění nedávno, nemusí se v databázi vyskytovat.

Co vyčtete ze státní poznávací značky?

Značka vám prozradí tyto údaje:

  • Název pojišťovny, ve které má člověk povinné ručení
  • Doba trvání pojištění včetně jeho historie
  • Tovární značku
  • Typ vozidla
  • Kraj

Tip! Povinné ručení je nezbytností pro každého řidiče. Neplaťte za něj zbytečně vysoké částky. Porovnáním cen se můžete dostat i na cenu 1900 Kč.

Porovnat ceny a ušetřit

 

 

 

  • Sdílet článek:

Nejlevnější povinné ručení s nabídkou všech pojišťoven

POJIŠTĚNÍ

Pokuta za telefonování za jízdy

Stává se vám, že někdy prostě nestíháte a potřebujete si vyřídit telefonát za jízdy? V takovém případě vám hrozí peněžní postih. Jak vás potrestají, když vás přistihnou při používání telefonu za volantem?

POJIŠTĚNÍ

Parkování elektromobilů v Praze

Možná jste slyšeli o tom, že elektrická vozidla mají v hlavním městě zvýhodněné podmínky při stání v parkovacích zónách. Jaká pravidla platí pro parkovaní elektromobilů v Praze?

POJIŠTĚNÍ

Jak zařídit garáž, aneb nejlepší vychytávky, které si pořídit

Přesedlali jste z pouličního parkování do pohodlí vlastní garáže? Aby vaše parkování skutečně oplývalo co největším komfortem, je důležité si vaši garáž důmyslně vybavit. Jak zařídit garáž, aby vám sloužila co nejlépe?

Spojte se s námi