POJIŠTĚNÍ

Povinné ručení podle SPZ, aneb jak snadno zjistit, zda je auto pojištěné

Povinné ručení podle SPZ, aneb jak snadno zjistit, zda je auto pojištěné

Lidé si informaci o povinném ručení podle SPZ hledají z různých důvodů. Nejsou si jistí tím, zda neprošvihli datum zaplacení svého povinného ručení, a zrovna nejsou doma, aby nahlédli do své smlouvy. Může se však jednat o mnohem komplikovanější situaci, kdy viník odjede od nehody a řidič potřebuje zjistit, zda byl pojištěný. Jak najít povinné ručení podle SPZ?

Česká kancelář pojistitelů na svých webových stránkách umožňuje dohledat pojištění auta podle státní poznávací značky. Jednoduše do vyhledávacího políčka zadáte SPZ a vyjede vám informace, zda je auto pojištěné, či nikoliv.

Vyhledávací dotaz najdete na tomto odkaze. Stačí pouze zadat SPZ a datum, ke kterému chcete informaci o pojištění zjistit. Webová stránka vám vyhledá pojišťovnu, u které má viník uzavřené pojištění. U této pojišťovny můžete nárokovat škodu, pokud viník od nehody ujel, nebo pokud se s ním nemůžete dohodnout.

Povinné ručení podle SPZ sice můžete dohledat, nikoliv však jméno majitele takového vozu. Zveřejnění takové informace je kryto zákonem o ochraně osobních údajů. Pro váš je však důležité, že dohledáte pojišťovnu viníka, u které můžete škodu nárokovat.

V některých případech však tento vyhledávač nemusí fungovat. Může se jednat o tyto situace:

  • Vozidlo skutečně není pojištěno.
  • Na pojistné smlouvě se vyskytla chyba. Při změně registrační značky, výměně technického průkazu za nový a dalších situacích může dojít k chybně uvedeným údajům na smlouvě. V takových případech se může automobil jevit jako nepojištěný.
  • Nedávná změna ještě není zapsána v databázi. Po uzavření smlouvy obvykle trvá zhruba měsíc, než se změna propíše do databáze smluv České kanceláře pojistitelů. Pokud tedy klient uzavřel pojištění nedávno, nemusí se v databázi vyskytovat.

Co vyčtete ze státní poznávací značky?

Značka vám prozradí tyto údaje:

  • Název pojišťovny, ve které má člověk povinné ručení
  • Doba trvání pojištění včetně jeho historie
  • Tovární značku
  • Typ vozidla
  • Kraj

Tip! Povinné ručení je nezbytností pro každého řidiče. Neplaťte za něj zbytečně vysoké částky. Porovnáním cen se můžete dostat i na cenu 1900 Kč.

Porovnat ceny a ušetřit

 

 

 

  • Sdílet článek:

POJIŠTĚNÍ

Chování účastníků dopravní nehody

 Naprostá většina řidičů, téměř 82 %, v průzkumu uvádí...

POJIŠTĚNÍ

S cizím autem do ciziny, aneb co si v takovém případě ohlídat

Chystáte se na dovolenou firemním vozem, autem z autopůjčovny nebo výkonným bourákem vašeho švagra? S tímto způsobem dopravy se pojí určité administrativní povinnosti. Co zařídit, když se chystáte s cizím autem na dovolenou?

POJIŠTĚNÍ

Jaké zabezpečení proti krádeži auta se vyplatí?

Kromě vynikajícího piva a známého českého skla je naše vlast bohužel známá i vysokým počtem krádeží. V celosvětovém měřítku jsme v první třicítce v počtu ukradených aut. Posvítili jsme si na to, jak by mělo vypadat efektivní zabezpečení proti krádeži auta.

Napište nám