POJIŠTĚNÍ

Povinné ručení podle SPZ, aneb jak snadno zjistit, zda je auto pojištěné

Povinné ručení podle SPZ, aneb jak snadno zjistit, zda je auto pojištěné

Lidé tuto informaci hledají z různých důvodů. Nejsou si jistí tím, zda neprošvihli datum zaplacení svého povinného ručení, a zrovna nejsou doma, aby nahlédli do své smlouvy. Může se však jednat o mnohem komplikovanější situaci, kdy viník odjede od nehody a řidič potřebuje zjistit, zda byl pojištěný. Jak najít povinné ručení podle SPZ?

Česká kancelář pojistitelů na svých webových stránkách umožňuje dohledat pojištění auta podle státní poznávací značky. Jednoduše do vyhledávacího políčka zadáte SPZ a vyjede vám informace, zda je auto pojištěné, či nikoliv.

Vyhledávací dotaz najdete na tomto odkaze. Stačí pouze zadat SPZ a datum, ke kterému chcete informaci o pojištění zjistit. Webová stránka vám vyhledá pojišťovnu, u které má viník uzavřené pojištění. U této pojišťovny můžete nárokovat škodu, pokud viník od nehody ujel, nebo pokud se s ním nemůžete dohodnout.

Povinné ručení podle SPZ sice můžete dohledat, nikoliv však jméno majitele takového vozu. Zveřejnění takové informace je kryto zákonem o ochraně osobních údajů. Pro váš je však důležité, že dohledáte pojišťovnu viníka, u které můžete škodu nárokovat.

V některých případech však tento vyhledávač nemusí fungovat. Může se jednat o tyto situace:

  • Vozidlo skutečně není pojištěno.
  • Na pojistné smlouvě se vyskytla chyba. Při změně registrační značky, výměně technického průkazu za nový a dalších situacích může dojít k chybně uvedeným údajům na smlouvě. V takových případech se může automobil jevit jako nepojištěný.
  • Nedávná změna ještě není zapsána v databázi. Po uzavření smlouvy obvykle trvá zhruba měsíc, než se změna propíše do databáze smluv České kanceláře pojistitelů. Pokud tedy klient uzavřel pojištění nedávno, nemusí se v databázi vyskytovat.

Co vyčtete ze státní poznávací značky?

Značka vám prozradí tyto údaje:

  • Název pojišťovny, ve které má člověk povinné ručení
  • Doba trvání pojištění včetně jeho historie
  • Tovární značku
  • Typ vozidla
  • Kraj

Tip! Povinné ručení je nezbytností pro každého řidiče. Neplaťte za něj zbytečně vysoké částky. Porovnáním cen se můžete dostat i na cenu 1900 Kč.

Porovnat ceny a ušetřit

 

 

 

  • Sdílet článek:

Nejlevnější povinné ručení s nabídkou všech pojišťoven

POJIŠTĚNÍ

Záruka na ojeté auto, aneb na co máte při koupi ojetého vozu právo

Koupit používané auto rozhodně neznamená, že nemáte žádná spotřebitelská práva a musíte doufat, že se ojetina nerozpadne hned po pár týdnech používání. V tomto článku se zaměříme na vaši spotřebitelskou pozici hned ve dvou situacích – v případě, že kupujete vůz od většího prodejce, a od soukromé osoby.

POJIŠTĚNÍ

Jak vybrat rodinné auto, aneb co musíte vědět ještě před tím, než se vydáte do prodejny aut

Potřebujete užitečného pomocníka, který pojme velký nákup, dvě rozjívené děti a psa, a navíc bude skvěle vypadat? V tomto článku vám poradíme jak vybrat rodinné auto, na jaké parametry se zaměřit a co rozhodně nepodcenit.

POJIŠTĚNÍ

Jak dlouho vydrží alkohol v krvi?

Bez dobrého piva či vína se obejde málokterá společenská sešlost. Tím spíš teď na začátku léta. Problém ovšem je, pokud se poté chcete vydat do svého domova automobilem. Jak dlouho vydrží alkohol v krvi a jak dopomoct jeho odbourání?

Spojte se s námi