POJIŠTĚNÍ

Povinné ručení na přívěsný vozík – jaká pro něj platí pravidla?

Povinné ručení na přívěsný vozík – jaká pro něj platí pravidla?

Potřebujete občas něco převážet, a do kufru vašeho automobilu se vám to nevejde? Pak je logickou volbou pořídit si malý přívěsný vozík – v případě ještě většího objemu věcí dokonce přívěsné vozidlo větších rozměrů. Předtím, než se pustíte na silnici, si však zjistěte, jak vyřešit povinné ručení na přívěsný vozík.

Legislativa stanovuje, že povinné ručení si musí sjednat všichni řidiči, jejichž přívěsný vozík má vlastní registrační značku – což musí mít všechna závěsná vozidla, pohybující se na vozovce. 

Povinné ručení musí mít tyto typy přívěsných vozidel:

 • Přívěsný vozík
 • Přívěs
 • Návěs k tahači

Povinnost autopojištění se vztahuje i na přívěsná vozidla k motocyklu.

K čemu povinné ručení na přívěsný vozík slouží?

Přestože má řidič uzavřené povinné ručení na své motorové vozidlo, má navíc povinnost mít pojištěné i to závěsné. Je to z toho důvodu, že přívěsný vozík může způsobit škody i tehdy, pokud motorové vozidlo není zrovna v pohybu. 

Povinné ručení na přívěsný vozík kryje třeba takové případy, kdy se vozík na parkovišti samovolně rozjede a poškodí cizí majetek, nebo když dojde k jeho uvolnění za jízdy a vozík se na silnici srazí s jiným automobilem. Pojištění rovněž kryje situace, kdyby se na pneumatice vozíku vyskytl defekt, vozík by vybočil do protisměru a poškodil protijedoucí vozidlo.

Naopak škody, způsobené vinou motorového vozidla (například chyba při couvání automobilu, kdy připojený vozík škrtne o karoserii jiného automobilu) jsou kryty z povinného ručení motorového vozidla.

Na kolik peněz vás vyjde povinné ručení na přívěsný vozík?
Hlavním kritériem, podle kterého se cena odvíjí, je hmotnost vozidla. Přívěsná vozidla lze rozdělit na 3 váhové kategorie:

 • Do 750 kg
 • Nad 750 kg
 • Návěs k tahači

V cenovém porovnávači jsme zjistili, jak se ceny liší pro přívěsné vozidlo v prvních dvou váhových kategoriích. Jako klienta jsme zadali muže ve věku 32 let ze Zlína.

Povinné ručení na návěs k tahači se pohybuje ve vyšších cenových relacích – většinou v rozsahu 3000 – 6000 Kč.

Tip! Nepřeplácejte zbytečně navíc za povinné ručení! Srovnejte si ceny v naší online kalkulačce a získejte povinné ručení s výraznou slevou!


Co všechno zařídit při koupi přívěsného vozíku

Abyste váš vozík mohli využívat při silničním provozu, je třeba zařídit tyto náležitosti:

 • Zažádat o registrační značku. SPZ získáte na příslušném úřadě. Nezapomeňte předložit velký technický průkaz (který dostanete při zakoupení vozidla), doklad o povinném ručení a doklad o koupi vozíku.
 • Sjednat si povinné ručení
 • Pravidelně navštěvovat STK. Přestože se nejedná o klasické motorové vozidlo, vztahuje se na něj povinnost absolvovat prohlídky státní technické kontroly. U nebržděného přívěsu do 750 kg je nutné prohlídku absolvovat do 6 let po koupi a následně každé 4 roky. U bržděného přívěsu nad 750 kg je třeba kontrolu absolvovat za 4 roky od koupě a poté každé 2 roky.
   
 • Sdílet článek:

Nejlevnější povinné ručení s nabídkou všech pojišťoven

POJIŠTĚNÍ

Jak vybrat pneumatiky na zimu?

Možná si po přečtení titulku poťukáte na čelo, že zima už dávno začala a pneumatiky už máte nazuté. Ovšem brzký nákup se vás může týkat tehdy, pokud máte nedostatečnou výšku dezénu.

POJIŠTĚNÍ

Jezdíte příležitostně? Zvažte sezonní povinné ručení

Stojí vám v garáži auto, za jehož volant jste od nástupu zimy nesedli? Proč taky, když do práce to máte metrem či tramvají mnohem rychleji a na rodinné výlety je zatím chladno? I na tento typ řidičů pojišťovny myslí a připravily si pro ně sezonní povinné ručení.  

POJIŠTĚNÍ

Mapa nehodovosti, aneb kde vám hrozí největší riziko havárie

Zajímalo by vás, zda vám při jízdě autem Prahou hrozí větší nebezpečí, než třeba v Českých Budějovicích? Na tuto otázku lze snadno najít odpověď v různých statistikách a mapách nehodovosti. Pročesali jsme různé dostupné údaje a zjistili, jak velká nehodovost je ve vašem regionu.

Spojte se s námi