POJIŠTĚNÍ

Jak funguje naše povinné ručení v zahraničí?

Jak funguje naše povinné ručení v zahraničí?

Léto se blíží a mnoho rodin zase plánuje vyrazit na dovolenou do zahraničí svým vlastním vozem. Někteří stále řeší otázku toho, jak je to vlastně s tím pojištěním mimo republiku, někteří to zase berou

Léto se blíží a mnoho rodin zase plánuje vyrazit na dovolenou do zahraničí svým vlastním vozem. Někteří stále řeší otázku toho, jak je to vlastně s tím pojištěním mimo republiku, někteří to zase berou na lehkou váhu.  

Povinností každého řidiče je mít u sebe stále připravenou zelenou kartu. Jde o doklad pojištění pro zahraničí. Na zadní straně najdeme vypsané státy, ke kterým se toto pojištění vztahuje. Bohužel existují i státy nezařazené do systému zelených karet a tam je nutné na hraničním přechodu zaplatit tzv. hraniční pojištění. Jedná se například o Rusko, Bělorusko, Litvu nebo Jugoslávii.

Řidiči, kteří toto neakceptují, se vystavují velkému riziku. Statistiky dokazují, že češi způsobí každým rokem více než 10 000 nehod za hranicemi našeho státu. Vina však ani nemusí být na naší straně. V cizině jet opatrně prostě nestačí. Může za to především mentalita lidí v různých částech Evropy. Vzájemné nedorozumění může způsobit nemalé problémy.

Pokud vás i tak potká nepříjemná dopravní nehoda, postupujte tak, jako kdybyste byli v Čechách. Měli byste vyplnit záznam o dopravní nehodě a dobře zdokumentovat místo nehody například pomocí fotografie či nakresleného plánku. Velkým problémem v zahraničí může být neznalost cizího jazyka, proto nikdy nepodepisujte nic, čemu dobře nerozumíte.

Pokud jsme nehodu nezavinili, je někdy uplatňování nároku na škodu tvrdým oříškem. Nárok můžeme uplatňovat buď na pojišťovně viníka nehody, nebo na kanceláři pojistitelů příslušného státu. V první řadě byste ale měli kontaktovat naši českou kancelář pojistitelů, která vám poskytne potřebné informace a navede vás k tomu, jak dále postupovat.

 

  • Sdílet článek:

Nejlevnější povinné ručení s nabídkou všech pojišťoven

POJIŠTĚNÍ

Jak dlouho vydrží alkohol v krvi?

Bez dobrého piva či vína se obejde málokterá společenská sešlost. Tím spíš teď na začátku léta. Problém ovšem je, pokud se poté chcete vydat do svého domova automobilem. Jak dlouho vydrží alkohol v krvi a jak dopomoct jeho odbourání?

POJIŠTĚNÍ

Do kdy je povinná autosedačka pro děti?

Pokud máte malé děti, jistě vám záleží na tom, abyste je v automobilu převáželi co nejbezpečněji a rovněž abyste dodržovali předepsaná pravidla. Mezi ty patří i správné používání autosedačky, která by měla být úměrná věku dítěte.

POJIŠTĚNÍ

Jaký je postih za neplacení povinného ručení?

Jezdit bez povinného ručení se nevyplácí. Řidič, který jezdí nepojištěným vozem, riskuje nejen pokutu, ale i placení nemalé částky v případě, že zaviní autonehodu.

Spojte se s námi