POJIŠTĚNÍ

Do kdy je povinná autosedačka pro děti?

Do kdy je povinná autosedačka pro děti?

Pokud máte malé děti, jistě vám záleží na tom, abyste je v automobilu převáželi co nejbezpečněji a rovněž abyste dodržovali předepsaná pravidla. Mezi ty patří i správné používání autosedačky, která by měla být úměrná věku dítěte.

Česká legislativa předepisuje používání dětských autosedaček v závislosti na výšce a váze dítěte. Všechny děti, které ještě nedosáhly výšky 150 cm a váhy 36 kilogramů, musí mít povinně autosedačku. Proč tomu tak je?

Standardní pás vede dítěti přes krk, což by v případě prudkého nárazu mohlo vést k uškrcení. Dětské tělo je rovněž lehčí, než to dospělé, což může vést k tomu, že se při nárazu vysmekne z pásu a zraní se.

V tomto článku si vysvětlíme, jaký typ autosedačky dítě potřebuje v určitém věkovém období.

Váha a přibližný věk dítěte Typ sedačky
Do 10 kg (od narození do zhruba 10 měsíců věku)

Sedačka třídy 0

Jedná se o kulatou polstrovanou sedačku, ve které je dítě v pololehu, protože ještě neumí udržet krk)

Do 13 kg (od narození do zhruba jednoho roku)

Sedačka třídy 0+

Je to obdoba sedačky 0 s tím rozdílem, že je uzpůsobena vyšší váze)

Od 9 do 18 kg (přibližně do 4 let věku)

Sedačka třídy 1

V tomto typu autosedačky je již dítě v poloze sedu. Sedačka zároveň poskytuje oporu ze všech stran, čímž dítěti zaručuje maximální pohodlí.

Od 15 do 25 kg (přibližně od 4 do 6 let věku)

Sedačka třídy 2

Na rozdíl od výše zmíněných sedaček tato nemá dvoupásové zajištění, ale je připoutána pouze jedním pásem (nemá speciální pásy uvnitř sedačky, jako tomu je u typů 0, 0+ a 1.

Od 22 do 36 kg (zhruba do 11 let věku)

Sedačka třídy 3

Tato sedačka má podobu jednoduchého podsedáku, který je k sedadlu připoután bezpečnostním pásem.

Může dítě jezdit na předním sedadle?

Možná máte ze svého dětství zakořeněno, že děti smí na předním sedadle jezdit až od 12 let věku. V roce 2006 však došlo ke změně zákona, která umožňuje vozit děti vepředu, pokud budou umístěny v sedačce odpovídající jejich váze a výšce.

Speciální pravidlo však platí pro přepravu nejmenších dětí v sedačkách typu 0 a 0+. Sedačka musí být otočena proti směru jízdy a navíc musí být vypnutý airbag. Jeho vystřelení totiž může při nehodě miminku způsobit smrtelná poranění. Vypnout airbag můžete u některých aut ručně, u jiných vám s tím pomůžou v autoservisu.

 

  • Sdílet článek:

Nejlevnější povinné ručení s nabídkou všech pojišťoven

POJIŠTĚNÍ

Jak vybrat pneumatiky na zimu?

Možná si po přečtení titulku poťukáte na čelo, že zima už dávno začala a pneumatiky už máte nazuté. Ovšem brzký nákup se vás může týkat tehdy, pokud máte nedostatečnou výšku dezénu.

POJIŠTĚNÍ

Jezdíte příležitostně? Zvažte sezonní povinné ručení

Stojí vám v garáži auto, za jehož volant jste od nástupu zimy nesedli? Proč taky, když do práce to máte metrem či tramvají mnohem rychleji a na rodinné výlety je zatím chladno? I na tento typ řidičů pojišťovny myslí a připravily si pro ně sezonní povinné ručení.  

POJIŠTĚNÍ

Mapa nehodovosti, aneb kde vám hrozí největší riziko havárie

Zajímalo by vás, zda vám při jízdě autem Prahou hrozí větší nebezpečí, než třeba v Českých Budějovicích? Na tuto otázku lze snadno najít odpověď v různých statistikách a mapách nehodovosti. Pročesali jsme různé dostupné údaje a zjistili, jak velká nehodovost je ve vašem regionu.

Spojte se s námi